نشانه اعتیاد و علائم آن چه چیزی می تواند باشند

منتشر شده در دسته‌بندی شده در کلیات اعتیاد
نشانه اعتیاد

اعتیاد از هر نوعی که باشد از اعتیاد به مواد مخدر گرفته تا اعتیاد رفتاری مانند اعتیاد به قمار یا سکس و… باعث ایجاد تغییراتی در رفتار فرد گرفتار می‌شود. مشاهده این نوع تغییرات رفتاری نوعی هشدار هست که باید ریشه‌یابی شود.

با تحت نظر گرفتن رفتار فرد مورد نظر می‌توان به علت این تغییرات پی برد که آیا ناشی از اعتیاد می‌باشد یا علت دیگری دارد؟

اگر هریک از نشانه‌های زیر را در عزیزانتان مشاهده کردید باید بدنبال علت آن باشید:

 1. دیر رسیدن به قرار ملاقات، مهمانی، دورهمی‌های خانوادگی یا حتی فراموش کردن آن‌ها
 2. فراموش کردن تعهدات و عمل نکردن به آن‌ها
 3. ناراضی بودن از شغل و به مشکل برخوردن در محیط کاری
 4. امتناع از برقراری روابط صمیمی با خانواده و دوستان
 5. انجام ندادن وظایف وغیبت مکرر از محل کار
 6. پیدا کردن دوستان جدید و گذراندن وقت زیاد با آن‌ها
 7. افزایش غیر موجه مخارج روزانه بدون علت خاص که می‌تواند شامل خرید کردن‌های زیاد و غیرضروری باشد
 8. عدم تمرکز روی مسائل و فراموشی‌های مکرر
 9. بیداری‌های شبانه و خوابیدن تا ظهر
 10. پنهانکاری غیر منطقی مسائل مختلف زندگی
 11. افزایش یا کاهش غیر طبیعی اشتها
 12. عصبانیت، سردرگمی‌های بی‌دلیل

درست است که با مشاهده این رفتار‌ها نمی‌توان بطور قطع گفت که عزیزتان دچار اعتیاد شده است اما هرچه تعداد این تغییرات زیاد باشد احتمال اعتیاد بیشتر است.

نشانه اعتیاد

حال قصد داریم بطور تخصصی‌تر نشانه اعتیاد در کودکان و نوجوانان، دوستان، والدین و… را بررسی کنیم.

کودکان:

کودکان یا نوجوانانی در محیط خانوادگی زندگی می‌کنند نوع ماده‌ی مخدری که امتحان می‌کنند متفاوت است.
بطور معمول اولین ماده‌ای که تجربه می‌کنند الکل یا سیگار است. به مرور زمان این مواد جای خود را به مواد خطرناکتر مانند ماریجوانا یا اکستازی یا قارچ جادویی می‌دهد. وقتی مشاهدا می‌کنید که فرزندنتان تا دیر وقت بیدار است و صبح‌ها به سختی از خواب بیدار می‌شود یا بطور غیرمعمول پنهانکاری می‌کند؟ در این صورت باید بیشتر دقت کنید. دقت کنید که آیا دوستان جدیدی پیدا کرده است و یا با دوستان قبلی خود قطع ارتباط کرده یا روابط کمرنگی دارد؟ در این حالت زنگ خطر به صدا در آمده و باید بدنبال نشانه‌های دیگری (دیگر نشانه اعتیاد) باشید.

والدین:

اعتیاد در بزرگسالان بیشتر از نوع رفتاری هست مانند اعتیاد به قمار
از میان مواد اعتیاد‌آور بزرگسالان بیشتر به الکل روی می‌آورند. اگر می‌بینید که والدینتان بیش از حد معمول الکل مصرف می‌کند و اکثر اوقات مست است باید به اعتیاد به الکل دقت کنید.
برخی از ولدین هستند که دارو‌هایی که توسط پزشک برای اضطراب، افسردگی یا هر علتی تجویز شده است را با مقادیر بالا مصرف می‌کنند.
اعتیاد در والدین با گوشه‌گیری و اختلال در انجام مسئولیت همراه است. بطور مثال برخوردن به مشکل در محیط کاری یا از دست دادن شغل، دوری از جمع‌های خانوادگی

همسر:

خانواده‌هایی که دچار هم ابتلایی هستند به سختی به اعتیاد همسر خود پی می‌برند. هم ابتلایی یعنی انجام رفتار‌های فرد غیر معتاد که اعتیاد فرد معتاد را توجیه یا تسهیل می‌کند.
مثلاً انکار اعتیاد در خانواده و یا گردن گرفتن بخشی از مسئولیت اعتیاد توسط اعضای خانواده.
اگر می‌بینید رفتار همسرتان بدون دلیل خاصی تغییر پیدا کرده است و یا بطور مکرر دروغ می‌گوید باید به مسأله اعتیاد بدقت فکر کنید (نشانه اعتیاد).

دوست:

نوع ماده‌ی مخدر مصرفی بسته به سن افراد می‌تواند متفاوت باشد. افرادی که در سنین پائین هستند بیشتر الکل، سیگار یا ماریجوانا را امتحان می‌کنند اما افراد با سنین بالاتر مواد دیگری مانند تریاک و هروئین و… را امتحان می‌کنند. تشخیص اعتیاد در دوستان نسبتاً راحت است چون دوستان براحتی به یکدیگر اعتماد می‌کنند و راز‌های خود را درمیان می‌گذارند.

نخستین گام‌ها به سوی تاریکی

همه ما تا حدودی اهل امتحان کردن هستیم. این می‌تواند قمار، خوردن یک لیوان آبجو و یا حتی امتحان مواد خطرناکتر مانند ماریجوانا و… باشد. در این وضعیت احساس شور، هیجان و دلهره با خطر همراه است.

سخن آخر درباره نشانه اعتیاد

در آخر خاطرنشان می‌کنیم اگر می‌بینید رفتار عزیزتان بطور غیر معمولی تغییر پیدا کرده است (یافتن نشانه اعتیاد) رفتار و اعمال او را تحت نظر بگیرید. ببینید آیا ممکن است دچار اعتیاد شده باشد یا نه؟
اولین قدم در درمان بیماران مبتلا به اعتیاد قبول کردن آن به عنوان بیماری است. اعتیاد عزیزتان را نه انکار کنید و نه خود را مقصر بدانید. درمان اعتیاد کار شما نیست. راه درمان بیرون از خانه است نه داخل آن.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.